ÚVOD ÚVOD
 ČLÁNKY ČLÁNKY
 FOTOGRAFIE FOTOGRAFIE
 PUBLIKACE PUBLIKACE
 KONTAKT KONTAKT
 ODKAZY ODKAZY
New Jersey, 1998 / 2003New Jersey, USA
Psáno pro knihu S rybářským prutem do světa, nakladatelství FRAUS
Rybaření je v USA velmi populární a tomu odpovídá i široká nabídka revírů přístupných veřejnosti i poměrně kvalitní systém zarybňování státních revírů. Stát New Jersey má bohatou rybářskou tradici jak komerčního, tak sportovního rybolovu. Pobřeží se táhne v délce 127 mil od Raritan Bay na severu pod New Yorkem až po mys Cape May na jihu, který vytváří slavná řeka Delaware. Tato řeka pramení v Catskillských horách a byla v 19.století kolébkou amerického muškaření.
Naši přátelé z New Jersey nejsou žádní velcí rybáři, ostatně jako většina Američanů rybaří o dovolené a občas si zajedou na moře nebo na duháky na jezera. Přijeli jsme za nimi oslavit společně příchod nového tisíciletí a projevili přání zajet si zarybařit na moře.
Kamarád Lou jezdí pravidelně každých 14 dnů do přístavu Bogan´s Basin v Brielle, odkud 360 dnů v roce ráno o půl deváté odjíždí loď na osmihodinovou vyjížďku za lidovou cenu 45$ na osobu, která obsahuje i potřebné množství nástrah. Nemusí se nic objednávat předem, loď pojme až 50 rybářů a v případě většího zájmu jsou k dispozici další lodě.
Nastupujeme na palubu, Lou a jeho syn Frank mají vlastní vybavení, my si půjčujeme za 5$ dvoumetrový plný laminát s multiplikátorem. V porovnání s evropskými kutry je loď Paramount větší, dlouhá 30 metrů, má prostornou kajutu s barem, lavicemi a stoly. Bar je vybaven pro rychlé občerstvení účelným sortimentem jídel a nápojů a lze zde dokoupit i návazce s háčky a olůvka pro případ jejich utržení. Vzhledem k tomu, že je 30. prosince, fouká studený vítr a je minus 8°C, oceňujeme pohodlí kajuty a pozorujeme cestou na otevřený oceán okolní mola s kotvícími loděmi. Je zde i mnoho sportovních lodí určených pro Big Game Fishing, který se zde provozuje od května do října. Američtí rybáři jsou velmi milí a družní, jsou ochotni kdykoliv vám pomoci. Je nepsaným pravidlem, že se na lodi vybírá 5$ na osobu, které pak vyhraje rybář, který během vyjížďky ulovil největší rybu.
Konečně po půlhodině dorazíme na první loviště, kapitán s posádku srovnávají loď po větru a vypouštějí loď postupně na dvě kotvy na dlouhých lanech. Jakmile je loď stabilně zakotvena, ozve se siréna a začíná lov. Bereme si kelímky s nařezanými proužky masa škeblí a nastražujeme tuto odolnou nástrahu na háčky. Montáž je jednoduchá – průběžné 50ti gramové olůvko a dva návazce s černě lakovanými háčky velikosti 1/0. Odhazujeme asi 10 metrů od lodě a necháme nástrahu klesat do hloubky. Odhadem jsme asi na hloubce 15 metrů. Na lodi je nás celkem asi 20 a už přichází první záběry a zdolávání. Loví se především tresky – tmavá, merlan a jednoskvrnná ( Cod, Whiting a Haddock ), pražmy a pražmani ( porgies ), černý okoun ( Seebass, Blackfish, Tautog ), mník mořský (Ling ), úhoř mořský ( Conger ) a žraloci. Je potřeba striktně dodržovat míry ryb, Američané jsou v tomto směru nekompromisní. Hájeny jsou téměř všechny duhy žraloků a jeseterů. Po půlhodině záběry ustávají, posádka zvedá kotvy a kapitán vede loď na další loviště. Ohříváme se v kajutě a objednáváme si horkou kávu. Lou, Frank a já jsme na tom dobře, ale kamarád Tomáš začíná trochu blednout, velké vlny dělají své, a tak nemá ani pomyšlení na něco k jídlu.
Přijíždíme na další místo, scénář se opakuje a Tomáš si vylepšuje náladu metrovým žralokem černoploutvým, kterého po vyháčkování vrací do moře. Chytáme malé černé okouny a tresky merlan, občas někdo chytne mníka nebo úhoře. Zima zalézá za nehty i když máme rukavice a tak oceňujeme, že si můžeme ohřát ruce na horní trubce zábradlí, do které je pumpována horká voda – skvělý vynález.
Světla ubývá, odpoledne se pomalu chýlí ke konci a kotvíme na posledním místě. Tato zastávka je zřejmě vybrána tak, aby to bylo nejlepší místo celého dne, ulovíme každý ještě tucet pěkných merlanů a už siréna houká konec lovu. Zvedáme kotvy a využíváme obvyklého servisu, kdy vám posádka za 5$ očistí a vyvrhne ryby, a tak si vezete domů jen čisté filety. Cenu za největší rybu získal conger délky 95 cm, ostatní ryby, včetně tresek byly do 60 cm. Pobřežní partie Atlantiku v New Jersey jsou poměrně mělké a členitost dna a hloubku lze srovnávat spíše s Baltem a určitě nedosahují kvality norských fjordů.
Další den začíná padat sníh a během 20ti hodin ho napadne 45 centimetrů. Silnice jsou neprůjezdné, a tak zkoušíme štěstí na zamrzlém jezeře, pod domem našich přátel, kde smějí lovit jen majitelé okolních nemovitostí a nevztahuje se na ně nutnost státní licence. Údajně tam mají být duháci, okounci černí ( Smallmouth Bass ) a slunečnice. Vyvrtáme několik dírek a zkoušíme zvedat mušky napodobující patentky a pakomáry. Všudypřítomné slunečnice berou celkem ochotně, ale větší ryba se neukáže.
Proto druhý den jedeme na jezírko v parku u městečka Verona, na internetu jsme si našli, že je jedním z 24 jezer ve státě New Jersey, kde se koncem listopadu nasazují duháci pro zimní lov na dírkách. Po cestě se stavujeme v obchodě se sportovními potřebami pro licenci a nástrahu na duháky, což jsou mražené malé krevety. Na druhý pokus nacházíme jezírko schované v zasněženém bukovém lese a zkoušíme chytit nějaké duháky. Ze začátku máme opět záběry jen od slunečnic, které jsou v těchto menších jezírkách přemnoženy, ale nakonec se dočkáme a chytíme 2 duháky nad zákonnou míru 11 inch.
Během letní návštěvy New Jersey jsme zajeli do Cape May, které je tradičním letoviskem newyorčanů již od 19. století. Protože rybaření je nejčastějším aktivitou pro zpestření dovolené, je nabídka možností velmi široká.
V okolí je mnoho jezer s obstojnými stavy okounka pstruhového, duháka i amerických štik. U Cape May ústí do Atlantiku velká řeka Delaware proslavená velmi dobrým stavem amerického candáta ( Walleye ).
Mnoho rybářů loví z pláží s použitím klasických surfových prutů zabodnutých kolmo do písku. Používají přirozené nástrahy a jejich nejčastějšími úlovky jsou platýsi, kambaly a pražmy. Častým úlovkem jsou i malí žraloci, z nich je ale většina hájena a nebo nedosahuje zákonné míry. Na pláže přijíždějí rybáři se svými off-roady vpředu vybavenými masivními držáky na surfové pruty, které transportují vcelku a je mají i držák pro velký přenosný chladicí box. Tyto boxy bývají však většinou plnější, když se jede na ryby a veze se nezbytná hora jídla, nápojů a živých nástrah, než když se tam po zkonzumování tohoto obsahu uloží pár malých platýsů.
Hodně ryb je i v přístavech, viděli jsme během horkého letního odpoledne rybáře, který nachytal na červy několik úhořů pod kotvícími jachtami.
Většina návštěvníků ale zamíří na moře; Američané mají rádi kompletní servis včetně zapůjčení rybářského náčiní, nástrah a zpravidla i občerstvení. Pro běžného návštěvníka jsou organizovány vyjížďky pro chytání ze dna – Deep Sea Fishing, ale lze si najmout i velmi kvalitní lodě pro trolling – Big Game Fishing. V letním období je populárním způsobem lovu „Chumming“, kdy se chytá v pachové stopě z hrubě rozemletých ryb, kdy se „chum“ v pravidelných intervalech vyhazuje za jedoucí lodí. Uloví se především mořčáci, smuhy a žraloci.
Od května se loví smuhy ( Weakfish ), zjara a na podzim je sezóna mořčáka pruhovaného ( Stripped Bass ). Platýs bradavičnatý se loví od května do října (Summer Flounder, Fluke), mořčák chutný ( Black Sea Bass) stejně jako několik druhů pražem a pražmanů ( porgies ). Sezóna lufary dravé ( Bluefish ) je od května do listopadu. Žraloci mako a modří se loví od května do července, kdy začíná sezóna zlaka nachového ( Mahi-mahi, Doplhin), palamidy dlouhoústé ( Wahoo ) a španělské makrely; koncem srpna pak začíná lov tuňáka obecného (Bluefin Tuna ) s vrcholem sezóny v září.
Velkou příležitostí ulovit pro nás exotické ryby jsou dolní úseky větších řek, např. Raritan River, D&R Canal a Passaic River, kde jsou dobré stavy nejpopulárnější americké ryby okounka pstruhového (Largemouth Bass ) a žije zde i několik druhů sumečků – sumeček tečkovaný ( Channel Catfish ), sumeček namodralý ( White Catfish ) a u nás známý sumeček americký ( Brown Bullhead). V řekách, jezerech a přehradách lze dále chytit 5 druhů slunečnic ( Bluegill, Redbreast Sunfish, Pumpkinseed Sunfish, White a Black Crappie ), amerického candáta ( Walleye ) a severoamerické štiky ( Muskallunge a Chain Pickerel aj. ). Zarybňovací plány jsou veřejně přístupné na internetu a obsahují místní ceněné sportovní ryby.
Informace o možnostech rybaření jsou snadno dostupné přes internet. Základní webovou stránkou pro rybáře je www.state.nj.us/dep/fgw/, kde jsou souhrnné informace NJ Departement of Environmental Protection resp. Division of Fish & Wildlife. Lze zde nalézt základní i podrobné informace o předpisech, nasazování ryb, statistikách úlovků, o sladkovodních revírech i mořském rybaření, licencích, lze si zde stáhnout bulletin „New Jersey Fishing & Wildlife Digest“, kde můžete v dostatečném předstihu nastudovat vše potřebné před cestou. Další dobrá adresa je www.fishingreportnow.com. Pak už je jenom krok ke komerčním webovým stránkám pro mořské rybaření, jsou to např.: www.fishing.injersey.com, www.fish-nj.com nebo www.njfishing.com.
Licenci potřebnou pro sladkovodní rybaření lze koupit doslova na každém kroku, třeba i v obchodních domech Kmart a Wal-Mart. Na rozdíl např. od Aljašky se zde nevyžaduje státní licence pro lov na moři. Informace a licence o sladkovodním rybaření na řekách, jezerech a přehradách lze získat i v obchodem s rybářským vybavením, v jejichž blízkosti ( na americké poměry ) jsou vždy nějaké revíry.
Kvalita revíru nemusí odpovídat nutně ceně licence, na většinu revírů postačuje pouze státní licence ( dvoudenní licence za 9$, týdenní za 19,50$ ), na muškařských revírech patřících ke slavným soukromým lodge v povodí řeky Delaware zaplatíte za týden i stovky $.
I ceny pro mořské rybaření jsou dvojí; nízké ceny zaplatíte za systém „Join to us“ nebo též „Share fishing“, kde se připojíte ke společnosti na větších lodích, zpravidla se jedná o 20 až 40 lovících. V letní sezóně jsou např. v Cape May pořádány 4-, 6- a 8-hodinové vyjížďky na rybaření v ceně od 35$. Na druhé straně pronájem lodě pro 4 až 6 rybářů na 6 hodin na lov ze dna stojí od 450$, vyjížďka na mořské muškaření od 800$ a nejdražší jsou dvoudenní vyjížďky na mečouny v ceně přes 2000$. Tyto ceny jsou přizpůsobeny kupní síle okolí New Yorku a rozhodně je nesrovnatelně levnější a zpravidla i úspěšnější zajet si na mečouny a plachetníky do slavných lovišť Karibiku nebo Indického oceánu.

Všechna práva vyhrazena © 2012 Milan Wišo | Podmínky užívání, Powered by WordPress 5.4.14
 Česká verze    English version